7 клас Історія України

 7 клас

Історія України

Словник термінів і понять

Автономія (грецькою «сам» і «закон») — самоуправління певної території.

Аристократія (від грецьких слів «найкращий» і «сила, влада») — привілейована частина суспільства, яка успадкувала статус родоплемінної верхівки.

Археологія — галузь історичної науки, що розповідає про найдавніші часи на підставі вивчення речових знахідок (археологічних пам’яток).

Археологічна культура — сукупність речових знахідок (археологічних пам’яток), яка засвідчує факт перебування на даній території у визначений час певної групи людей (народу, племені).

Баскак — урядовець золотоординського хана, якому було доручено вести облік населення і збирати данину в руських землях.

Берладники — населення, що мешкало в пониззі Дунаю. На думку вчених, воно в основному складалося із селян, які тікали з-під боярської влади — у літописі навіть зустрічається термін «галицькі вигнанці». Центр цього краю — місто Берладь (тепер м. Бирлад у Румунії). У другій половині 40-х — у 50-х рр. XII ст. тут жив Іван Ростиславич Берладник.

Бояри (від слова «бой» — воїн, великий) — феодали-землевласники. Поділялися на дві групи: 1) «старці» — нащадки родоплемінної знаті, складали верхівку феодального суспільства на Русі; 2) «мужі-воїни» — служили в князівській дружині.

Буджак — територія, розташована між гирлами Дністра та Дунаю.

Варяги (давньоскандинавське varingr — «союзник») — 1) скандинавські воїни, що наймалися на службу до візантійських імператорів і київських князів; 2) назва балтійських (скандинавських і західнослов’янських) купців та воїнів; 3) назва скандинавських племен на Русі.

Вікінги (давньоскандинавське vikja — «іти вбік, повертати») — назва скандинавських воїнів, які залишили батьківщину і подалися в море, щоб займатися піратством і нападами на інші країни.

Волохи — давня назва румунів.

Вотчина — феодальне володіння, що передавалося у спадок.

Господар (або воєвода, румунською мовою — вода) — титул правителя Волоського і Молдавського князівств.

Гривня — 1) грошова та вагова одиниця у X—XIV ст. Існувало декілька різновидів гривні: київська, чернігівська, новгородська, литовська; 2) чоловіча та жіноча шийна прикраса (бронзова, срібна чи золота), що мала вигляд обруча,— знак гідності вождя, нагорода тощо.

Демос (грецькою мовою — «земля, країна, населення») — вільне населення грецьких міст, яке мало громадянські права. Від цього слова походить термін демократія — «народовладдя».

Держава — організація політичної влади в суспільстві. Ознаки держави: визначена територія, наявність апарату управління або правителів, існування права (норм поведінки, встановлених державою), збирання податків (які витрачалися передусім на утримання апарату управління).

Державний феодалізм — лад, якому притаманні: державна власність на землю; державний механізм розподілу земельних володінь; переважання земельних наділів на зразок феодів; переважання централізованої експлуатації земельної власності феодалом.

Дитинець — укріплена частина міста часів Київської держави.

Дружина — озброєний загін найближчих соратників князя, його оточення. Дружинники були особисто віддані князеві.

Етнос — стійка спільнота людей, пов’язаних спільним походженням, культурою, мовою, історією, традиціями і звичаями, самосвідомістю і назвою (етнонімом).

Етногенез — зародження і подальший розвиток етносу. Головними формами розвитку етносу вважаються: рід, плем’я, народ, нація.

Історія — наука, що вивчає розвиток людини і людського суспільства від часу їхньої появи до сьогодення.

Історія України — наука, яка є невід’ємною частиною всесвітньої історії. Вивчає розвиток людського суспільства на території нашої держави.

Історичні джерела — пам’ятки минулого, за допомогою яких можна вивчати історію людського суспільства. Джерела є усні, писемні, археологічні тощо. Історичні джерела вивчаються низкою наук: археологією, нумізматикою, антропологією тощо.

Каганат — назва держави у тюркомовних народів, зокрема у хозар.

Кибитка — критий шкірою віз у кочовиків.

Князь — вождь, який спершу очолював ополчення племені; згодом став правителем держави.

Конфедерація — форма державного устрою, коли окремі територіальні одиниці мають всі ознаки держави, а загальнодержавні органи є слабкими.

Комітат — адміністративно-територіальна одиниця в Угорському королівстві. У Закарпатті було чотири комітати: Берегівський, Мармороський, Ужанський і Угочанський.

Кочове скотарство (кочівництво) — форма відтворюючого господарства, що характеризується розведенням певних видів тварин (коней, овець) та постійним переміщенням населення і стад.

Куявія (слов’янська назва, передана арабською мовою) — рання держава східних слов’ян із центром у Києві, що за своїм устроєм більше нагадувала «союз союзів племен».

Лавра (грецькою означає «квартал, обгороджений муром») — назва великого і впливового чоловічого монастиря, підпорядкованого безпосередньо вищій церковній владі. Лавра в Києві виросла з ряду печерних скитів, звідси й назва — Києво-Печерська. Вона стала взірцем при заснуванні монастирів в інших містах Русі.

Лес — пориста, тонкозерниста осадова порода. Інша назва — жовтозем. Лесові завдячують родючістю розташовані над ним чорноземні ґрунти. Як відомо, своїми чорноземами Україна сьогодні славиться на весь світ.

Матріархат — період в історії людства, коли верховенство в роді належало жінці. Родовід також визначався за жіночою лінією.

Мезоліт (грецькою «мезос» — середній) — середній кам’яний вік.

Неф — частина храмової будівлі, поздовжній простір між рядами колон або стовпів.

Нумізматика — галузь історичної науки, що досліджує монети. Вона вивчає зображення і написи на монетах, їх вагу, розмір і якість, техніку виготовлення, місцевість і час їхнього поширення.

Орда — у тюркомовних кочових народів це слово мало два значення: 1) назва військово-адміністративного утворення; 2) ставка правителя державного чи напівдержав ного утворення.

Патріархат — період в історії людства, коли верховенство в роді належало чоловікові. Родовід визначався за чоловічою лінією. Керівництво родом здійснювали старійшини.

Печеніги — племена тюркського походження, що кочували в степах між Дунаєм та Уралом.

Плем'я — об’єднання кількох родів, що виникає з метою оборони та розширення спільної території, координації трудової діяльності, а також регулювання відносин між окремими родами. Для племені характерні такі ознаки: власне ім’я і територія; особливий, притаманний лише цьому племені діалект; загальні релігійні обряди і культи; верховний вождь у деяких племен тощо.

Погост — адміністративно-господарський осередок, де княжі люди виконували князівські розпорядження, чинили суд, збирали данину і податки.

Половці (на заході їх називали куманами, на сході — кипчаками) — народність тюркського походження. Прийшли в Північне Причорномор’я з Північно-Західного Казахстану.

Пониззя — частина Галицької землі у Середньому Подністров’ї. Її центром було місто Бакота.

Посадники — намісники (представники) великого київського князя у найбільших містах.

Праслов'яни — предки сучасних слов’янських народів. Група землеробських племен, що мешкали на Правобережжі України та на південному сході Польщі у добу бронзи і на початку раннього залізного віку.

Рід — універсальний колектив людей, об’єднаних походженням від спільного предка і виконанням шлюбних, господарських та релігійних функцій.

Русини — самоназва українського населення Галичини (до середини XIX ст.), Закарпаття.

Русь — 1) назва Київської держави, починаючи з IX ст.; 2) у вузькому розумінні — територія Середнього Подніпров’я (Київщина, Чернігівщина, Переяславщина); 3) синонім слова «слов’яни» в період об’єднання східнослов’янських племен в одну державу.

«Руська Правда» — найдавніший кодекс руського права. Вченим відомо понад 100 списків цього кодексу, що були складені у XIII— XVIII ст. Найдавніша частина «Руської Правди» — «Правда Ярослава», створення якої припадає на 1016 р., містить 18 статей.

Слов'яни — велика група народів, що мають спільне походження, споріднені мови і культури та заселяють Східну, Центральну та Південно-Східну Європу.

Суспільне життя — різноманітні зв’язки між групами людей у процесі господарської, соціальної, політичної та культурної діяльності.

Спадкова монархія — форма одноосібного правління державою, коли влада передається у спадок (переважно від батька до сина).

Схизматики — грецьким словом «схизма» («розкол») називали конфлікт всередині християнської церкви в 1054 р., внаслідок якого утворилися православна і католицька конфесії. Схизматиками у Польщі називали православних українців.

Торки — племена тюркського походження, що мешкали біля Аральського моря. На початку XI ст. частина торків переселилася в степи на південь від Русі.

Уділ ( від слова «ділити») — окрема адміністративно-територіальна одиниця, якою управляв князь.

Уличі — один із союзів східнослов’янських племен. Після втрати Пересічена у 944 р. уличі, за словами літописця, переселилися «межи Бог і Дністер». Близько 50 городищ X—XI ст., які належали уличам, виявлено вченими на території Вінницької області.

Улус — назва держави в монголів. У літературі її вживають і для означення великої адміністративно-територіальної одиниці, якою правив хан.

Філософія (у дослівному перекладі з грецької мови — «любов до мудрості») — за часів античності так називали систему теоретичних поглядів на Всесвіт та загальні правила практичної життєдіяльності.

Хоругва — військовий прапор, а також окремий військовий підрозділ, що мав свій прапор у польській та литовській арміях доби Середньо віччя.

Християнство — одна зі світових релігій, яка виникла в І ст. н. е. На III ст. припадає початок поширення християнства в Україні (на території Криму). У 988—989 рр. християнство стало державною релігією Русі.

Чорні клобуки — об’єднання кочових племен, наділених землею на південь від Києва — переважно в Пороссі — та зобов’язаних служити київському князеві (печеніги, торки, берендеї). Невеликі групи кочовиків жили також в околицях Чернігова і Переяслава.

Шипинська земля — давня назва Буковини, що походить від назви її адміністративного центру (тепер с. Шипинці Кіцманського району).

Шляхта (від давньонімецького «шлахт» — рід, порода) — привілейований суспільний стан у феодальних державах (Польща, Литва, Чехія), представники якого мали «благородне» (рицарське) походження.

Ярлик (тюркською «указ») — грамота золотоординських ханів, що давала право на правління князівствами або окремими областями.

Важливі дати та події

I— II ст. — перші згадки про слов’ян-венедів у писемних джерелах.

II— V ст. — черняхівська культура, основними творцями якої були слов’яни.

II—III ст. — переселення готів із південних берегів Балтійського моря у Північне Причорномор’я.

II—V ст. — період існування черняхівської культури. Витоки українського народу.

Близько 375 р. — розгром гунами готів.

Після 375 р. — остготи завдали тяжкої поразки антам.

Середина VI ст. — рух аварів через українські землі в Середнє Подунав’я.

VI—VII ст. — Велике розселення слов’ян. Балканські війни.

Кінець V — перша половина VI ст. — період життя князя Кия.

602 р. — остання згадка про антів у писемних джерелах.

VIII ст. — утворення князівств у східних слов’ян.

VIII — початок IX ст. — утворення Київської держави.

839 р. — прибуття руського посольства до Константинополя. У писемних джерелах вперше згадується назва «Русь».

860 р. — перший похід Русі на Царгород.

882 р. — похід Олега на Київ. Об’єднання північного і південного слов’янства у Київську державу.

907 та 911 рр. — походи Олега на Царгород.

941 та 944 рр. — походи Ігоря на Візантію.

946 р. — посольство княгині Ольги до Царгорода.

964—967 рр. — походи Святослава на Волгу та Північний Кавказ проти Хозарського каганату та його союзників.

968—971 рр. — Балканські походи Святослава.

968 р. — реорганізація управління Русі Святославом.

972 р. — загибель Святослава.

980—1015 рр. — правління Володимира Великого.

988—989 рр. — хрещення Русі.

996 р. — завершення будівництва Десятинної церкви — першого кам’яного храму на Русі.

1019 р. — утвердження Ярослава Володимировича на київському престолі.

1036 р. — розгром печенігів під Києвом.

1050—1114 рр. — роки життя видатного живописця Аліпія (Алімпія) Печерського.

1051 р. — обрання Іларіона київським митрополитом. Початок історії Києво-Печерської лаври.

1056—1057 рр. — створення Остромирового Євангелія.

1160 р. — спорудження Успенського собору у Володимирі-Волинському.

1060 р. — Ярославичі розгромили торків.

1068 р. — поразка Ярославичів на р. Альті. Київське повстання.

1073, 1076 рр. — створення «Ізборників» для Святослава Ярославича.

1097 р. — Любецький з’їзд князів.

XI—XIII ст. — завершальний період формування української мови.

Кінець XI — початок XII ст. — творчість Нестора-літописця.

1113—1125 рр. — правління в Києві Володимира Мономаха.

1125—1132 рр. — правління в Києві Мстислава Великого.

1139 р. — Києвом заволоділи чернігівські Ольговичі. У боротьбу за київський стіл втрутився Юрій Долгорукий.

1169 р. — Київ було сплюндровано Андрієм Боголюбським.

1185 р. — невдалий похід Ігоря Святославича проти половців, який став приводом до написання «Слова о полку Ігоревім».

1187 р.— перша згадка в літописах назви «Україна».

1141 р. — об’єднання Галицької землі Володимирком Володаревичем.

1152—1187 рр. — зміцнення Галицького князівства за правління Ярослава Осмомисла.

1170 р. — початок князювання Романа Мстиславича на Волині.

1199 р. — похід Романа Мстиславича на Галич. Об’єднання Волині та Галичини.

1205 р. — загибель Романа Мстиславича під Завихвостом у Польщі.

1206—1238 рр. — міжусобиці, боярські змови та іноземне втручання в галицько-волинські справи.

1238 р. — утвердження Данила в Галичі.

1223 р., 31 травня — битва на Калці.

1239 р. — спустошення монголами Переяславської і Чернігівської земель.

1240 р., кінець листопада — початок грудня — оборона Києва.

1240 р., грудень — 1241 р., березень — спустошення монголами земель Київського і Галицько-Волинського князівств.

1245 р., 17 серпня — Ярославська битва.

1253 р. — коронація Данила Галицького.

1254—1259 рр. — напади монгольських орд на Галицько-Волинську державу.

1264 р. — смерть Данила Галицького.

1269—1288 рр. — правління Володимира Васильковича на Волині.

Початок XIV ст. — об’єднання галицько-волинських земель під владою Льва Даниловича.

1301—1308 рр. — правління Юрія Львовича.

1340 р. — смерть Юрія II. Початок боротьби за галицько-волинську спадщину.

1359 р. — утворення Молдавського князівства.

Близько 1362 р. — литовські князі остаточно заволоділи Києвом та Поділлям.

1374 р. — надання польській шляхті привілею спадкового землеволодіння.

1380 р. — підтвердження ханом Тохтамишем прав генуезців на володіння у Північному Причорномор’ї.

1385 р. — Кревська унія Литви та Польщі.

1393—1396 рр. — ліквідація Вітовтом самостійності українських удільних князівств.

1393—1414 рр. — діяльність Федора Коріатовича на Закарпатті.

1410 р.— Грюнвальдська битва.

1430—1440 рр. — повстання литовсько-руської знаті на чолі зі Свидригайлом.

Із 1435 р. — селянам Галичини дозволено переходити від одного феодала до іншого тільки раз на рік.

1440— 1452 рр. — Волинське удільне князівство Свидригайла.

1441— 1470 рр. — Київське удільне князівство.

1450—1494 рр. — життя та діяльність Юрія Дрогобича.

1458 р. — утворення незалежної від Москви Київської митрополії.

1481 р.— змова князів.

1490—1492 рр. — селянське повстання в Прикарпатті.

1491 р.— початок українського книгодрукування. Ш. Фіоль.

Кінець XV ст. — перші згадки про козацтво.

1497 р. — перша згадка назви «Буковина» у писемних джерелах.

1503 р. — захоплення Чернігово-Сіверщини московським князем Іваном III Васильовичем.

1508 р. — виступ Михайла Глинського.

1514 р. — битва під Оршею.

1523 р. — ліквідація Москвою Новгород-Сіверського князівства.

1529 р. — перша документально зафіксована згадка про опришків.

Опорні конспекти

ТЕМА. КИЇВСЬКА ДЕРЖАВА (РУСЬ-УКРАЇНА)

УТВОРЕННЯ КИЇВСЬКОЇ ДЕРЖАВИ (РУСІ-УКРАЇНИ)

ВИТОКИ ТА ПЕРЕДУМОВИ

— Становлення впродовж VII-VIII ст. слов’янських політичних союзів племен (дулібів, древлян, хорватів, полян, уличів, тиверців і сіверян), споріднених мовою, побутом, культурою.

— Виокремлення племінної верхівки, формування дружини, складання примітивного апарату влади.

— Економічні чинники (удосконалення технології оброблення землі, піднесення ремесла, торгівлі, контроль над торговельними шляхами).

— Активна зовнішня політика (походи на Візантію).

ВНУТРІШНЬО- ТА ЗОВНІШНЬОПОЛІТИЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ КНЯЗІВ/КНЯГИНІ

ПЕРІОД СТАНОВЛЕННЯ КИЇВСЬКОЇ ДЕРЖАВИ

Аскольд і Дір (?—832 рр.)

— Гуртування навколо Києва східнослов’янських племен.

— Вихід Київської держави на міжнародну арену.

— 860 р. — перший великий похід на Візантію.

— Перша спроба хрещення Русі (спричинила невдоволення серед знаті).

— 882 р. — вбивство Аскольда Олегом (наступником Рюрика); перехід влади в Києві до нової варязької династії Рюриковичів.

Олег (882—912 рр.)

— Правив від імені сина Рюрика — Ігоря.

— Об’єднання Північної та Південної Русі; зміцнення влади великого князя.

— Розширення кордонів держави, звільнення підкорених племен від сплати данини Хозарському каганату; укріплення військової могутності.

— Відновлення язичництва.

— 907 р., 911 р. — походи на Візантію, укладення договору, за яким Візантія зобов’язувалася дати відкуп воякам і щорічно сплачувати данину київському князю, руські купці торгували без мита, Русь зобов’язувалася допомагати Візантії в боротьбі з кочовиками.

— Походи проти Арабського халіфату (узбережжя Каспійського моря).

Ігор (912—945 рр.)

— Рішуче зміцнення центральної влади, послаблення ролі місцевих князів.

— Відновлення влади над повсталими древлянами; тривала боротьба з уличами (зруйновано їхню столицю — Пересічен, після чого вони переселилися в межиріччя Південного Бугу та Дністра).

— Збільшення розміру полюддя (данини у формі натурального оброку з підлеглого населення, яку кожної осені збирав князь або його намісник).

— 941 р., 944 р. — походи на Візантію (перший — невдалий (флот русичів знищений «грецьким вогнем»), другий завершився укладенням договору, але менш вигідного за попередні).

— Боротьба з печенігами.

— 945 р. — повстання древлян, під час якого Ігоря було вбито.

Ольга (945—964 рр.)

— Помста древлянам за смерть Ігоря (винищення місцевої знаті, спалення столиці древлян — м. Іскоростеня).

— 946—947 рр. — податкова реформа (встановлення норм податків і повинностей — уроків, оброків і створення погостів — адміністративно-господарських осередків для стягнення податків).

— Використання дипломатії — мирної форми міжнародних відносин (946 р. — візит до Константинополя, під час якого відбулося хрещення Ольги та було укладено союзницьку угоду з візантійським імператором Костянтином Багрянородним; встановлення дружніх стосунків з імператором Оттоном І; відсутність зіткнень із хозарами та печенігами).

Святослав (964—972 рр.)

— Домінування зовнішньої політики над внутрішньою.

— Розширення кордонів Київської Русі: 964 р. — похід до Оки і Волги, внаслідок якого було захоплено землі в’ятичів і завдано удару по Волзькій Булгарії, розгромлено Хозарський каганат.

— Посилення позицій язичництва.

— План Святослава перенести столицю до Переяславця на Дунаї.

— Балканські походи:

• 968 р. — розгром русичами болгар під Доростолом, але облога Києва печенігами змусила Святослава припинити похід;

• 971 р. — поразка русичів; князь відступив до Доростола; укладення угоди з Цимісхієм, за якою Русь відмовлялася від зазіхань на візантійські володіння на Дунаї та у Криму й зобов’язувала імператора забезпечити русичам повернення додому;

• 972 р. — загибель Святослава, який потрапив у засідку до печенігів.

РОЗКВІТ КИЇВСЬКОЇ ДЕРЖАВИ

Володимир Великий (980—1015 рр.)

— Розширення кордонів (підкорення волинян і хорватів; приєднання Закарпаття, тиверців і уличів; остаточне приєднання в’ятичів і радимичів; завоювання ятвягів); зміцнення позицій держави в Північному Причорномор’ї, Криму та Приазов’ї.

— Зміцнення південних рубежів («змійові вали»).

— Адміністративна реформа (ліквідації племінних князівств, придушення сепаратизму місцевої племінної верхівки, передання влади на місцях намісникам князя — його синам або довіреним особам).

— Військова реформа (відмова від опори на племінні військові формування, усунення з керівних посад варягів).

— Карбування власної монети (златники та срібляники).

— Запровадження закону «Устав земляний».

— Розбудова Києва («град Володимира»).

— Релігійні реформи:

• спроба реформувати язичництво (980 р.) — створення пантеону богів (Перун, Хорс, Дажбог, Стрибог, Симаргл, Мокош); неспроможність язичництва забезпечити ідеологічну й культурну єдність, обґрунтувати право князя на одноосібну владу;

• 988 р. — запровадження християнства як державної релігії: хрещення Володимира в Корсуні, хрещення киян.

Значення запровадження християнства: посилення авторитету Київської держави на міжнародній арені; зміцнення центральної влади; утвердження високих моральних цінностей; розвиток культури (писемність, літописання, кам’яне зодчество).

— Використання дипломатії: розширення відносин з Візантією, європейськими країнами, Скандинавією; дипломатичні відносини із Чехією, Угорщиною.

Ярослав Мудрий (1019-1054 рр.). «Руська Правда»

— 1019 р. — перемога Ярослава над Святополком у битві на р. Альта.

— Поразка у битві з князем Мстиславом під Лиственом; укладення договору про поділ Русі по Дніпру: Ярославу відійшло Правобережжя з Києвом, а Мстиславу — Лівобережжя з Черніговом; 1036 р. — початок єдиновладного правління Ярослава (після смерті Мстислава).

— Розбудова Києва (Золоті ворота з надбрамною церквою Благовіщення Богородиці, Софійський собор (1037 р.), Києво-Печерський монастир).

— Укладення збірника норм давньоруського права — «Руська правда».

— Спроба домогтися самостійності Руської церкви, її незалежності від Візантії (обрання 1051 р. митрополитом русича Іларіона).

— Розквіт давньоруської культури (освіта, літописання, архітектура).

— Заснування першої державної бібліотеки при Софійському соборі; бібліотеки в Білгороді, Чернігові, Переяславі та ін. містах.

— 1036 р. — розгром печенігів.

— Встановлення дружніх стосунків із Францією, Угорщиною, Норвегією, Швецією, Англією (укладення династичних шлюбів; Ярослав — «тесть Європи»), погіршення стосунків із Візантією.

— Укладання заповіту (йшлося про успадкування великокнязівської влади й розподіл між синами території імперії на окремі володіння — уділи).

Правління Ярославичів (Ізяслав, Святослав, Всеволод)

1054-1073 рр.

Утворення тріумвірату — співправління старших синів Ярослава — Ізяслава, Святослава, Всеволода (засвідчило послаблення центральної влади).

1068 р.

Поразка Ярославичів від половців на р. Альта, що спричинило повстання киян.

1072 р.

Затвердження збірника законів «Правди Ярославичів».

1073 р.

Розпад тріумвірату; початок міжусобних війн між Ярославичами.

1097 р.

Любецький з’їзд князів, ухвали якого закріпили поділ Русі на удільні князівства, які стали власністю окремих родин Рюриковичів і згуртували князів на боротьбу з кочівниками.

Князювання Володимира Монономаха та його сина Мстислава Великого у Києві. Боротьба з половецькою загрозою

Володимир Мономах (1113-1125 рр.)

— 1113 р. — повстання киян, унаслідок якого на київський престол було запрошено Володимира Мономаха.

— Зміцнення князівської влади, єдності держави.

— Укладення «Уставу» (доповнення до «Руської правди»).

— Зменшення лихварських відсотків, податків.

— Написання «Повчання дітям» — морально-етичного твору, у якому змалював образ ідеального правителя, що мав зберігати єдність і могутність Русі.

— Успішна боротьба проти половців; зближення з Візантією, Скандинавією, Західною Європою.

Мстислав Володимирович (1125-1132 рр.)

— Продовження політики свого батька.

— Збереження одноосібної влади й централізації країни (у неслухняних князів відбирав уділи й виганяв їх за межі Русі); припинення міжусобиць.

— Захист держави від нападів половців.

— Союзницькі відносини з Візантією, пошук порозуміння з Польщею, Угорщиною.

Роздробленість Київської держави

Причини роздробленості

— Перетворення великого землеволодіння на спадкове (вотчинне).

— Посилення бояр та удільних князів, за якого влада великого князя стала зайвою.

— Панування натурального господарства, що зменшувало потребу в торгових контактах і об’єднанні земель.

— Відсутність чіткої системи престолонаслідування, суперництво за владу.

— Великі розміри держави; істотні регіональні відмінності, етнічна неоднорідність населення.

Київське князівство

— Одне з найрозвиненіших і густонаселених князівств; політичний центр Київської держави; найбільше місто — Київ, помітну роль відігравали Вишгород, Білгород, Канів.

— Не було спадковою вотчиною, тому стало об’єктом боротьби за владу.

— 1169 р. — погром Києва Андрієм Боголюбським (володимиро-суздальським князем).

— Неспроможність відіграти роль об’єднавчого центру.

Переяславське князівство

— Межування на сході та півдні зі Степом, у якому панували кочовики; створення потужної Посульської оборонної лінії; розбудова міст-фортець — Остерський городок, Прилуки, Лубни, Жовнин.

— Успішна боротьба Володимира Глібовича проти половців.

— Залежність від Києва.

— 1187 р. — перша згадка назви «Україна» в писемних джерелах (у зв’язку зі смертю князя Володимира Глібовича).

Чернігівське та Новгород-Сіверське князівства

— Найбільші міста: Чернігів, Тмутаракань, Путивль, Стародуб.

— Перший князь — Святослав (син Ярослава Мудрого), сини якого започаткували дві династії: Олеговичів (Ольговичів) та Давидовичів.

— Утворення ухвалою Любецького з’їзду Новгород-Сіверського князівства; його формальне підпорядкування Чернігову за фактичного проведення самостійної політики місцевими князями; боротьба між Давидовичами та Ольговичами за володіння князівством.

— 1185 р. — похід Ігоря Святославича на половців; поразка на р. Каялі.

— 1187 р. — «Слово о полку Ігоревім» невідомого автора.

Волинське князівство

— Утворилося на західних теренах Руської держави.

— Започаткування Ізяславом Мстиславичем (онуком Володимира Мономаха) місцевої династії; 1170 р. — початок князювання Романа Мстиславича.

— Найрозвинутіші міста — Володимир, Луцьк, Берестя, Вигошів та ін.

— Обмеження боярського свавілля; опора на міщан.

— Створення сильного війська.

— 1199 р. — об’єднання Галицького й Волинського князівств в єдину державу.

Галицьке князівство

— Засновник місцевої династії Ростислав Володимирович.

— Розквіт князівства за правління Ярослава Осмомисла (1153-1197 рр.).

— Боротьба проти боярської опозиції; участь у боротьбі за Київ.

— Розширення князівства (приєднання земель між Карпатами та Дністром, пониззя Дунаю).

— Спорудження Успенського собору у Галичі (1153-1177 рр.).

— Боротьба проти половців у союзі з іншими князями.

Наслідки феодальної роздробленості Київської держави

— Економічне й культурне піднесення (розвиток ремесел, торгівлі, культури).

— Удосконалення системи управління удільних земель.

— Розвиток демократичних традицій: скликання віча, звернення за підтримкою до міщан.

— Формування українського, білоруського й російського народів.

— Міжусобні війни, неспроможність протидіяти нападам кочовиків.

— Русь опинилася на узбіччі торгових шляхів.

Розвиток суспільно-політичного життя Київської держави (Русі-України)

Вільне населення

Князі

Були найбільшими землевласниками.

Бояри

Вищий прошарок; формувалися з родоплемінної знаті та дружинників; отримували від князя землю за службу.

Дружинники

Професійні воїни, що обіймали й урядові посади; отримували за службу грошову винагороду та земельні наділи.

Духовенство

Найосвіченіша верства, яка впливала на духовне та культурне життя; поділялося на верхівку (митрополит, єпископи) та рядових представників (священики, ченці).

Міщани

Мешканці міст, які займалися ремеслом і торгівлею.

Смерди

Більша частина селян, що мали приватне господарство, житло, земельні наділи, платили данину князю й були відносно вільними.

Ізгої

Люди, що втрачали зв’язок зі звичним середовищем (князі без князівства, смерди без землі), але яких охороняв закон.

Залежне населення

Закупи

Селяни, що втратили власне господарство і змушені були йти в кабалу до феодала за купу (грошову позичку).

Рядовичі

Селяни, що уклали з феодалом ряд (договір), на підставі якого визнавали свою залежність і змушені були працювати за частку виробленої продукції.

Челядь

Особи, що втратили своє господарство і працювали на феодала; їх продавали, дарували, передавали у спадок.

Холопи

Населення, що перебувало у повній власності феодала.

Господарське життя

Сільське господарство. Промисли

— Основа господарства — землеробство (вирощували жито, пшеницю, ячмінь, просо, овес тощо); використання сохи, рала із залізним наконечником, плуга; перехід від підсічно-вогневої до перелогової системи землеробства, до трипільної сівозміни.

— Городництво, садівництво; тваринництво.

— Допоміжні галузі — промисли (мисливство, рибальство, бджільництво).

Міста. Ремесла й торгівля

— Розвиток ремесел (близько 80 видів); найпоширеніші — залізообробне, гончарне, ювелірне, ткацьке виробництво тощо.

— Зростання міст як центрів ремесла й торгівлі (ІХ-Х ст. — понад 20 міст, XI ст. — 32, напередодні монгольської навали — понад 300).

— Важливі торговельні шляхи — «із варяг у греки» (з Прибалтики до Причорномор’я через Дніпро), «шовковий» (з’єднував Центральну Європу з Середньою Азією та Китаєм), «соляний» та «залізний» (сполучення між Кавказом та Прикарпаттям).

— Власна грошова система («куни»; гривні; златники та срібляники).

Розвиток культури й освіти київської держави (Русі-України)

Усна народна творчість

— Героїчні й обрядові пісні, загадки, прислів’я, приказки, заклинання.

— Билинний епос (головні теми — боротьба із загарбниками, єдність і велич Русі; билинні герої — Микула Селянинович, Микита Кожум’яка, Ілля Муромець, Добриня та ін.

Писемність. Освіта

— Поширення писемності до запровадження християнства; створення нової абетки просвітниками Кирилом та Мефодієм (кирилиця, глаголиця) після хрещення Русі.

— Започаткування шкільної освіти Володимиром Великим; продовження цієї традиції наступниками.

— Заснування першої бібліотеки при Софійському соборі.

Література. Літописання

— Видатні пам’ятки давньоруської літератури:

• «Слово про закон і благодать» Іларіона;

• «Остромирове Євангеліє» (1056-1057) — рукописна пам’ятка; перша датована книга;

• «Повчання дітям» Володимира Мономаха;

• «Слово о полку Ігоревім» (1187);

• «Повість минулих літ» (1113) — літописний звід, який уклав Нестор.

Архітектура

— Домінування візантійської традиції:

• Софійський собор у Києві (1037);

• Спасо-Преображенський собор у Чернігові (1036);

• Успенський собор Києво-Печерської лаври (1073-1078);

• Михайлівський Золотоверхий собор Михайлівського монастиря в Києві;

• П’ятницька церква в Чернігові (кінець XII — початок XIII ст.).

Образотворче мистецтво

— Монументальний живопис:

• фрески — розпис водяними фарбами по вогкій штукатурці;

• мозаїки — зображення зі спеціального кольорового скла — смальти (мозаїки Богоматері Оранти та Христа Вседержителя із Софійського собору).

• Іконопис: Вишгородська ікона Богородиці; Свенська ікона Богородиці з Антонієм і Феодосієм Печерськими; знаменитий іконописець Алімпій.

• Книжкова мініатюра: Євангеліст Лука (мініатюра з Остромирового Євангелія); родина князя Святослава Ярославича (мініатюра з «Ізборника»).

ТЕМА ГАЛИЦЬКО-ВОЛИНСЬКА ДЕРЖАВА (КОРОЛІВСТВО РУСЬКЕ). МОНГОЛЬСЬКА НАВАЛА

Об’єднання Галицького й Волинського князівств. Князювання Данила Романовича

Роман Мстиславич (1199-1205 рр.)

— 1199 р. — об’єднання Волинського й Галицького князівств у єдину державу.

— Приборкання боярства завдяки підтримці міщан, дрібного боярства.

— 1202 р. — поширення влади на Київ.

— Приєднання балтського племені ятвягів.

— Активна зовнішня політика: тісні відносини з Візантією; боротьба з половцями; союзницька угода з Угорщиною; відмова від корони з рук Папи Римського.

— 1205 р. — загибель під час походу проти польського князя Лешка.

Період боярської смути (1205-1238 рр.)

— Утвердження боярських ставлеників у князівстві: у Галичі осів Володимир, у Звенигороді — Роман, у Володимирі — Святослав (сини сіверського князя Ігоря Ярославича); боротьба між братами за владу, у яку втрутилися бояри, чернігівські князі, Польща й Угорщина; втрата влади Ігоровичами.

— 1213 р. — захоплення влади боярином Володиславом Кормильчичем.

— 1214 р. — поділ Галицько-Волинської держави між Польщею та Угорщиною; Данилу й Васильку дісталася у володіння лише Володимирська волость.

— Початок боротьби Данила за повернення батьківської спадщини (відвоювання у поляків Берестейської та Забузької земель, приєднання Луцької, Пересопницької та Белзької земель).

— 1238 р. — відвоювання Перемишля та захоплення Галича.

Данило Галицький (1238-1264 рр.)

— Спільне правління братів Данила (у Галичині) та Василька (у Волині), при цьому існування князівства як єдиної держави.

— 1238 р. — Дорогочинська битва (розгром лицарів-хрестоносців).

— 1240 р. — захоплення Києва, доручення управляти містом воєводі Дмитру.

— Зміцнення державної та князівської влади.

— Укріплення старих міст, будівництво нових — Холм (столиця), Львів.

— Сприяння розвитку культури.

— 1241 р. — вторгнення монголів на Галичину і Волинь.

— 1243—1244 рр. — відвоювання Люблінської землі в Польщі.

— 1245 р. — Ярославська битва (перемога над об’єднаними силами поляків, угорців і галицьких бояр).

— 1245 р. — отримання від монголів ярлика на княжіння, при цьому князівство фактично зберігало незалежність.

— Антимонгольська політика: укладення союзів з угорським королем та з Папою Римським, який обіцяв організувати хрестовий похід проти монголів; 1253 р. — коронація Данила (але очікувана допомога від Папи Римського так і не надійшла).

— 1254 р. — похід Данила проти монголів (поразка хана Куремси).

— 1259 р. — хан Бурундай змусив Данила визнати зверхність Золотої Орди; провал антимонгольської політики.

Монгольська навала

1206 р.

Чингізхан завершує об’єднання монголів у могутню державу; початок завойовницьких війн.

1223 р.

Битва на р. Калка, у якій русько-половецькі дружини зазнали нищівної поразки; участь у битві галицько-волинського князя Данила Галицького.

1237 р.

Наступ монгольських військ під проводом хана Батия (онука Чингізхана); спустошення Північно-Східної Русі (Рязань, Володимир, Москва, Твер тощо).

1239 р.

Похід Батия на Південно-Західну Русь; захоплення Переяслава, Чернігова та Криму.

1240 р.

Похід Батия на Київ (облога Києва тривала понад 10 тижнів; місто майже повністю було зруйноване).

1241 р.

Похід монголів на Західну Русь, під час якого були зруйновані міста Галицько-Волинського князівства.

Галицько-Волинська держава за нащадків Данила Галицького

Лев І Данилович (1264-1301 рр.)

— Правив у Галичині; столиця Львів.

— Приєднання Закарпатської Русі й Люблінської землі.

— Підтримка дипломатичних відносин із Німецьким орденом, Угорщиною, Чехією, Польщею, Литвою; збереження залежності від Золотої Орди.

Володимир Василькович (1268-1288 рр.)

— Правив у Волині.

— Приділеная уваги будівництву міст, замків, церков (заснування Кам’янця (Литовського), розбудова Берестя тощо.

— Опікування розвитком культури (літописець розповідав про князя як про великого книжника й філософа, який у Володимирі (Волинському) заснував скрипторій, де переписували й оздоблювали мініатюрами книги.

Юрій І Львович (1301-1308 рр.)

— Спочатку князював на Холмщині та Підляшші, після смерті батька в 1301 р. об’єднав усі землі князівства зі столицею у Володимирі.

— Розквіт і економічний добробут князівства.

— Прийняття князем титулу «короля Русі».

— Відмова від завоювань, перевага дипломатії.

— 1303 р. — заснування Галицької митрополії.

Лев II та Андрій Юрійовичі (1308-1323 рр.)

— Спільне правління братів Лева II та Андрія Юрійовичів.

— Союзні відносини з Тевтонським орденом і Польщею, намагаючись ослабити залежність від Золотої Орди.

— Загибель братів у 1323 р. під час одного з військових походів (на думку одних дослідників, — проти литовських військ, інших, — монгольских).

— Припинення існування династії Романовичів; боярство запрошує на галицько-волинський престол мазовецького князя Юрія II Болеслава Тройденовича — сина сестри Лева й Андрія Юрійовичів Марії.

Юрій II Болеслав (1325-1340 рр.)

— Будучи католиком, прийняв православну віру й ім’я Юрій.

— Боротьба проти бояр; прагнення зміцнити князівську владу.

— Підтримка розселення німецьких колоністів.

— Поступовий занепад князівства: посилення ординського впливу, контроль над містами іноземців, навернення місцевого населення у католицтво.

— Масове невдоволення політикою Юрія II, яке призвело до організації змови проти князя (1340 р. бояри отруїли князя у Володимирі).

— Перехід влади до литовського зятя Юрія II Болеслава — Любарта (у такий спосіб Волинь опинилася у складі Великого князівства Литовського (ВКЛ)).

Розвиток суспільно-політичного й господарського життя

Суспільно-політичне життя

— Наслідування державного устрою Київської держави: належність верховної політико-адміністративної та судової влади великому князеві.

— Обмеженість князівської влади; залежність від боярської аристократії.

— Помітна роль боярської ради.

— Особливість державного управління — наявність дуумвіратів — спільного правління двох князів (Данило-Василько, Лев ІІ-Андрій).

— Більшість населення — смерди (вільні селяни); мешканці міст — міщани сплачували податки на користь князів і бояр.

Господарське життя

— Тісні економічні й торговельні зв’язки із європейськими державами, що сприяло бурхливому розвитку міст.

— Основне заняття — землеробство.

— Розвиток тваринництва, бортництва, мисливства, рибальства.

— Розвиток ремесел (ковальство, гончарство, оброблення шкіри, зброярництво, ювелірна справа, ливарництво тощо).

— Розвиток торгівлі: експорт солі, хутра, воску, зброї, збіжжя; імпорт вовни, сукна, зброї, скла, мармуру, шовку, спецій тощо.

Культура Галицько-Волинської держави

Особливості розвитку

— Піднесення культури протягом XII-XIV ст.

— Істотний вплив традицій Київської держави.

— Культурні запозичення з країн Центрально-Східної Європи.

Освіта

— Розвиток освіти за, традиціями, започаткованими в Київській державі.

— Поширення писемності (знахідки численних «писал», які використовували для письма на воскових табличках).

— Збільшення кількості початкових шкіл; наявність при дворах князів освітніх закладів для навчання дітей знаті.

Літописання

— Світський характер літописання.

— Видатна пам’ятка — «Галицько-Волинський літопис», основний зміст якого пронизаний ідеєю єдності Русі, необхідності оборони від зовнішніх ворогів; значне місце посідає історія культури князівства.

Архітектура

— Розбудова міст; спорудження замків (Луцьк, Кременець).

— Поєднання місцевих традицій зі здобутками європейської будівельної справи; один із відомих архітекторів — Олекса.

— Зведення храмів та монастирів:

• Успенський собор у Володимирі (1160);

• церква святого Пантелеймона поблизу Галича (кінець XII ст.).

Образотворче мистецтво

— Поєднання давніх візантійських, загальноруських і місцевих традицій:

• Холмська ікона Богородиці (XII ст.);

• Дорогобузька ікона Богородиці (остання третина XIII ст.).

— Різьблення (скульптор Авдій).

ТЕМА РУСЬКІ УДІЛЬНІ КНЯЗІВСТВА У СКЛАДІ ІНОЗЕМНИХ ДЕРЖАВ (друга половина XIV — перша половина XVI ст.). КРИМСЬКЕ ХАНСТВО

Боротьба Польщі та Литви за Галицько-Волинську спадщину

1340 р.

Загибель Юрія II Болеслава; перехід Волині під владу литовського князя Любарта (шляхом династичного шлюбу).

1349 р.

Захоплення Галичини Польщею.

1351-1352 рр.

Війна між Польщею та Угорщиною за Галицько-Волинські землі, унаслідок якої Галичина залишилася під владою Польщі, Волинь і Берестейська земля — під владою Литви.

1353-1366 рр.

Війна князя Любарта з поляками за галицько-волинську спадщину.

1362 р.

Битва на р. Сині Води, у якій литовський князь Ольгерд розгромив монголів і приєднав до складу ВКЛ Чернігівщину, Київщину, Переяславщину, Поділля.

1370-1386 рр.

Перебування Галичини під владою Угорщини; боротьба між Любартом і угорським королем Людовиком за Західну Волинь.

1387 р.

Остаточне приєднання Галичини до Польщі.

Становище українських земель у складі ВКЛ та Польщі

ВКЛ

— Правило: «Старого не порушуємо, нового не впроваджуємо».

— Одна з офіційних мов — давньоруська.

— Збереження правових традицій часів «Руської правди».

— Толерантне ставлення до православ’я.

— Вагомий вплив руської культури на розвиток Литви.

— Доступ руської знаті до найвищих державних посад.

— Поєднання українців і литовців династичними шлюбами.

Польща

— Запровадження польської Системи управління, судочинства, яка мала становий характер.

— Отримання поляками маєтків в українських землях.

— Запрошення до міст німецьких, єврейських і вірменських переселенців, яким надавали пільги та привілеї.

— Полонізація та покатоличення української еліти через заборону обіймати державні посади.

— Закріпачення селян.

— Наступ католицької церкви на православ’я.

Входження українських земель до складу Угорського королівства, Молдавського князівства, Московського царства

Закарпаття у складі Угорського королівства

— Друга половина XI ст. — завоювання Закарпаття угорцями.

— Поділ українських земель на комітати (жупи) на чолі з королівськими намісниками ішпанами (жупанами).

— XIII—XV ст. — заселення Закарпаття мадярами, волохами, словаками; асиміляція руського населення, витіснення його в гірські райони; позбавлення політичних прав, утиски іноземних володарів.

— Збільшення податків, запровадження панщини.

— Помітний внесок в історію краю подільського князя Федора Коріатовича, який захищав національно-релігійні інтереси руського населення.

Північна Буковина у складі Молдавського князівства

— 1359 р. — виникнення самостійного Молдавського князівства, до складу якого потрапляє Північна Буковина (називалася Шипинською землею).

— 1457 р. — утворення на території Буковини Чернівецької і Хотинської волостей на чолі зі старостами.

— 1514 р. — визнання васальної залежності Молдавії від турецького султана; створення на землях Буковини Хотинської райї.

Ченігово-Сіверщина у складі Московського царства

— Поширення практики «від’їздів» до Москви окремих білоруських та українських князівств у зв’язку з ліквідацією удільних князівств; 1500 р. — перехід «під государеву руку» князів, яким належала більшість чернігівських і сіверських земель.

— 1503 р. — визнання литовським урядом після невдач у війні з Москвою переходу під її владу Чернігово-Стародубського й Новгород-Сіверського князівств; утвердження в них соціально-політичного устрою, притаманного Московському царству.

Кревська унія (1385 р.)

Причини

— Наступ Тевтонського ордену на землі Литви й Польщі.

— Претензії Московського князівства на руські землі.

— Необхідність протистояти нападам татар.

— Прагнення польських феодалів отримати українські землі, а литовських — здобути економічні та політичні привілеї, що мали польські магнати.

Основні положення

— Укладення династичного шлюбу литовського князя Ягайла з польською королівною Ядвігою.

— Приєднання до Польщі Литовського князівства.

— Прийняття литовцями католицизму.

Наслідки

— Роздача українських земель польським феодалам.

— Поширення католицизму.

— Розгром Тевтонського ордену в Грюнвальдській битві (1410 р.).

— Опір унії частини литовської, української та білоруської шляхти, яку очолив Вітовт.

«Велике князівство Руське». Остаточна ліквідація удільних князівств

Передумови протистояння

Розгортання після смерті Вітовта боротьби української знаті проти наступу польських магнатів і католицької церкви, яку очолив Свидригайло Ольгердович, обраний великим князем литовським.

Перебіг подій

— Прагнення Свидригайла обмежити зв’язки Литви з Польщею; у відповідь поляки окупували Поділля й Волинь; оголошення поляками Свидригайла недійсним князем; обрання замість нього Сигізмунда.

— Відмова українських і білоруських князів визнати владу Сигізмунда; їхня заява про утворення на чолі зі Свидригайлом Великого князівства Руського, до складу якого увійшли Київщина, Чернігівщина, Сіверщина, Волинь, Поділля, Смоленщина, Полоцька земля.

— 1435 р. — битва під Вількомиром, під час якої Свидригайло зазнав поразки від Сигізмунда.

— Ліквідація Волинського (1452 р.) та Київського князівств (1471 р.), які були перетворені на воєводства на чолі з намісниками; поділ воєводств на повіти, влада в яких належала старостам; домінування на посадах намісників і старост католиків.

Наслідки

— Невдалі спроби руської верхівки здобути незалежність від польсько-литовського панування: «змова руських князів» 1481 р.; повстання М. Глинського 1508 р.

— Зникнення унаслідок покатоличення української аристократії, що призвело до переривання державотворчих традицій.

Утворення Кримського ханства

Сер. XIII ст.

Входження причорноморських степів до складу Золотої Орди; поширення на їхніх мешканців назви «татари».

Сер. XIV ст.

Заснування Гаджі-Гіреєм на Кримському півострові Кримського улусу; початок розпаду Золотої Орди.

1449 р.

Відокремлення кримських татар від Золотої Орди й утворення ними власної держави — Кримського ханства.

1474 р.

Перший масштабний напад татар на українські землі.

1478 р.

Визнання Кримським ханством васальної залежності від Османської імперії; відрядження для управління Кримським улусом Менглі-Гірея (сина Гаджі-Гірея).

1482 р.

Розгром кримськими татарами Києва.

1487 р.

Вторгнення татар у Східне Поділля (татари були розбиті військом руських князів та польського королевича.

1489 р.

Спустошення Київщини, напад на Волинь.

1498 р.

Напад на Галичину турків.

1500 р.

Спустошення синами Менглі-Гірея Брацлавщини, Волині, Берестейщини, Галичини, Люблінщини й Сандомирщини.

Виникнення українського козацтва

Українські козаки — підрозділи, які були організовані для оборони від степових орд південно-руських земель, що увійшли до складу ВКЛ.

1489 р. — перша згадка про українських козаків у писемних джерелах.

Причини й передумови виникнення козацтва

— Економічні (наявність великого масиву вільної землі зі сприятливими умовами; освоєння південних територій уходниками; збільшення феодального землеволодіння, що прискорило процес господарського освоєння та колонізацію нових земель).

— Соціальні (посилення феодальної експлуатації населення з боку литовських та польських магнатів, шляхти; закріпачення селян).

— Стратегічні (тотальний наступ Східного Світу і Великого Степу на територію сучасної України; нагальна потреба захисту від турків і татар).

— Національно-релігійні (полонізація, наступ католицької церкви на права православної; релігійне гноблення).

Господарська діяльність козаків

— Активне освоєння нових земель (від Дністра до Сіверського Дінця), прокладання шляхів, спорудження мостів тощо.

— Закладення зимівників — хуторів, які складалися з кількох хат для людей та господарських будівель; іноді хутір мав млин, кузню.

— Основні заняття: скотарство, полювання, рибальство, землеробство, яке ґрунтувалося на вільній праці на власній землі.

— Розвиток ремесел і торгівлі.

Соціально-економічне життя

Суспільний устрій

Діяльність К. Острозького

— Один із найзаможніших і найвпливовіших магнатів: талановитий полководець і визначний державний діяч.

— Боротьба проти Московського князівства; 1514 р. — битва під Оршею, у якій було розгромлено 80-тисячну московську армію.

— Боротьба проти татар: перемоги під Вишневцем (1512 р.), Ольшаницею (1514 р.), Сокалем (1519 р.), Черкасами (1527 р.).

— Захист православ’я: будівництво й ремонт храмів у Вільно, Турові, Києві.

Економічне життя

Сільське господарство

— Удосконалення землеробства (поширення трипільної системи обробки землі, витіснення сохи й рала плугом, використання довгої коси тощо).

— Тваринництво.

— Розвиток городництва, садівництва, промислів (рибальство, мисливство, бджільництво, солеваріння (у Прикарпатті), видобування руди (у Волині й Поліссі), виробництво дьогтю).

— Збільшення селянських податків і повинностей; панщина — 14 днів на рік.

— Фільваркове господарство — шляхетське багатогалузеве господарство, яке базувалося на праці селян-кріпаків і було зорієнтованим на ринок.

— Закріпачення селян — встановлення залежності селян, що полягала в прикріпленні до землі, повній підлеглості владі пана.

Ремесла

— Збільшення ремесел (наявність 150-200 ремісничих спеціальностей).

— Об’єднання ремісників у цехи — самоврядні громади вільних ремісників однієї чи кількох спеціальностей на чолі з виборним цехмістром; цехи мали власні статути, які визначали особливості виробництва, спосіб життя ремісників; виникнення перших цехів наприкінці XIV ст. в Галичині та на Закарпатті.

— Діяльність партачів — позацехових ремісників.

Торгівля

— Розвиток торгівлі у зв’язку зі зростанням міст; важливі центри — Львів, Київ, Кам’янець-Подільський.

— Кінець XV ст. — поширення магдебурзького права — міського права, яке виникло в Німеччині та передбачало звільнення міста від управління, судової та адміністративної влади місцевих феодалів-власників міст і створення міського самоврядування (магістрат, лава, рада); першим отримали це право міста Сянок та Володимир; у другій половині XV ст. це право отримали Львів, Кам’янець-Подільський, Берестя, Холм.

Розвиток культури й освіти

Освіта

— Збільшення шкіл при церквах та монастирях; вчителювання дяків; київські традиції у навчанні; поява латинських шкіл при католицьких костелах.

— Здобуття вищої освіти вихідцями з українських земель в європейських університетах; видатний науковець Юрій Котермак (Дрогобич), який отримав диплом доктора медицини, Читав лекції з астрономії та медицини, згодом був обраний ректором Болонському університету.

Книгодрукування

— 1491 р. — у Кракові німецький друкар Швайпольт Фіоль видає перші друковані богослужбові книги церковнослов’янською мовою (кирилицею).

Архітектура

— Костел святого Варфоломія в Дрогобичі (1392 — XV ст.).

— Верхній замок у Луцьку (друга половина XIV ст. — XV ст.).

— Кам’янець-Подільська фортеця (XIV-XVI ст.).

— Хотинська фортеця (XIII-XVI ст.).

— Покровська церква-фортеця в с. Сутківцях (1476).

— Замок Паланок (Мукачівський замок) (XIV-XVII ст.).

— Генуезька фортеця в Судаку (1371-1469).

— Вірменський собор у Львові (1363).

— Ханський палац у Бахчисараї (1532-1764).

Образотворче мистецтво

— Ікона святого Юрія Змієборця із с. Станилі поблизу м. Дрогобич.

— Ікона Богородиці з пророками з церкви в Підгородцях.


Комментариев нет:

Отправить комментарий