четверг, 18 февраля 2021 г.


 

«Небесна Сотня»

«Небесна Сотня» — прийнята в Україні збірна назва загиблих протестувальників, які мали безпосередній стосунок до ідеї та акції Євромайдану (Революції Гідності) у грудні 2013 — лютому 2014 року.

21 лютого 2014 року офіційна влада України юридично визнала жертвами загиблих мітингувальників Майдану. Цього дня на Майдані Незалежності в Києві відбулося прощання із загиблими повстанцями, яких у жалобних промовах назвали «Небесною сотнею». Під час прощання з загиблими лунала жалобна пісня «Плине кача…» в обробці Піккардійської Терції. Список на виплату одноразової грошової допомоги родинам загиблих у розмірі 121 800 грн налічував 98 осіб.

День Героїв Небесної Сотні — пам'ятний день, що відзначається в Україні 20 лютого на вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам'яті Героїв Небесної Сотні.

Пам'ятний день встановлено указом Президента України Петра Порошенка 11 лютого 2015 року з метою увічнення великої людської, громадянської і національної відваги та самовідданості, сили духу і стійкості громадян, завдяки яким змінено хід історії нашої держави, гідного вшанування подвигу Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя під час Революції гідності (листопад 2013 року — лютий 2014 року), захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України.

Цього дня 2014 року під час Єврореволюції на Інститутській вулиці у Києві силові підрозділи режиму Януковича розстрілювали протестувальників. Всього за день було до ста жертв, яких назвали «Небесною Сотнею». О 22:17 Верховна Рада прийняла постанову «Про засудження застосування насильства, яке призвело до загибелі мирних громадян України», низка представників влади заявили про перехід на бік народу. День 20 лютого став переломним у ході подій Революції гідності.

Протистояння в Україні 18-21 лютого 2014 силове протистояння між силовиками та протестувальниками, завершальний етап Революції гідності. Результатом подій стало відсторонення 22 лютого Верховною Радою від виконання обов'язків Президента України Віктора Януковича та призначення дострокових президентських виборів на 25 травня 2014 року[2]. Під час протистояння за інформацією МОЗ України загинули 82 особи (71 демонстрант та 11 правоохоронців), постраждалими стали 622 людини.

У Вінниці відкрили пам’ятник Героям Небесної Сотні –

«Дерево Свободи».

Відкриття пам’ятника «Дерева Свободи» на однойменному майдані Небесної Сотні у Вінниці приурочили до 4-х роковин кривавих розстрілів на Майдані у столиці. Урочистості відбулися 23 лютого, позаяк саме цього дня з майдану проводжали в останню путь Героя Небесної Сотні вінничанина Максима Шимка. 

Пам’ять полеглих на Майдані вшанували військовим салютом, почесною вартою та хвилиною мовчання. Присутні поклали до пам’ятника білі троянди як символ чистоти громадянського подвигу майданівців.

Виготовлення пам’ятника та його встановлення відбулося за кошти, зібрані Благодійними фондами «Пам’яті Небесної Сотні» та «Подільська громада», а комплексний  благоустрій площі Небесної Сотні зобов’язалась виконати Вінницька міська рада. 

  «Всі, хто долучився до цього проекту, робили це з чистим серцем, світлими думками, а саме головне – з чистими руками. Вінниця продемонструвала всій країні дух єдності, а всім містам – як треба вшановувати пам’ять героїв і Небесної Сотні, і сучасної війни. Закликаю всіх мерів, всіх активістів,  - робіть пам’ятники. У нас великі люди, у нас величні подвиги, і ми маємо їх вшановувати, бо це наша історія», - зазначив голова  Благодійного фонду «Пам’яті Небесної Сотні» Андрій Павленко.

Бронзове «Дерево Свободи» постало у вигляді 5,5-метрової вишні. Воно ніби проростає з підніжжя композиції у вигляді карти України.  Поруч з ним – металеві стрижні, на яких розташовані 107 падаючих квіток, які символізують героїв, загиблих під час кривавих розстрілів на Майдані взимку 2014-го. А квіти, котрі залишаються на дереві, означають, що Україна продовжує свій розвиток. 

За словами автора пам’ятника - скульптора Бориса Данилюка, вишневе дерево як основу композиції обрано не випадково, адже воно в Україні вважається сакральним символом і оберегом, а його покручений стовбур – непросту долю та випробування, які доводиться проходити нашій країні. 


Комментариев нет:

Отправить комментарий